środa, 14 listopada 2012

Zamojskie Lato Teatralne

/M. Lejnweber/


Lublin bez wątpienia jest miastem, w którym rozwija się życie teatralne. Jest tu wiele miejsc, gdzie możemy zaspokoić swój głód teatru, zajrzeć do dusz postaci scenicznych, a przy okazji poznawać głębię własnej podświadomości. Jednak niewiele osób żyjących w stolicy województwa lubelskiego zdaje sobie sprawę, że całkiem niedaleko, bo jedynie 87 km stąd, w mieście mniejszym od Lublina, w Zamościu, już od ponad trzydziestu siedmiu lat, w każde wakacje odbywa się tzw. „Zamojskie Lato Teatralne”. 

Ów festiwal przyciąga rzeszę wielbicieli teatru, nie tylko dorosłych, ale i młodzież, a za sprawą urozmaiconego repertuaru, nawet najmłodsi widzowie mają możliwość zasmakowania w teatrze, spróbowania czegoś innego niż bajki na „mini mini”, czy pseudo-edukacyjne programy na „nickelodeonie”.
„Zamojskie Lato Teatralne” jest festiwalem upamiętniającym prapremierę „ Cyda” z 1662 roku, która odbyła się właśnie w Zamościu, oraz fakt, iż wielokrotnie w mieście tym gościła lubelska „Reduta” Osterwy. Tradycją jest, że każdego roku festiwal otwierany jest spektaklem ubiegłorocznego zwycięzcy Buławy Hetmańskiej, czyli nagrody przyznawanej przez publiczność dla najlepszego przedstawienia. 
W tym roku „Zamojskie Lato Teatralne” rozpoczął Teatr Strefa Ciszy wystawiając „Salto Mortale”. W repertuarze trzydziestej siódmej edycji tego wydarzenia kulturalnego znalazły się takie przedstawienia takie jak „Przygoda” (Teatr POLONIA z Warszawy), „Odprawa Posłów Greckich” (Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa), „Przygody Koziołka Matołka” (Teatr Lalki i Aktora „KUBUŚ” z Kielc), „Circus Mutabor” i „Decadence” (Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo z Sankt Petersburga – Rosja), „Żółta strzała” (Studio Teatralne Koło z Warszawy) oraz „Pomiędzy niebem i ziemią” (Kijowski Teatr Uliczny KET z Kijowa – Ukraina).
Laureatem tegorocznej Buławy Hetmańskiej został Teatr Wędrującej Lalki Pana Pejo dzięki czemu to on będzie otwierał trzydzieste ósme Zamojskie Lato Teatralne.
Od dwóch lat patronat honorowy nad tym dwutygodniowym wydarzeniem sprawują Jan Englert i jego żona, z pochodzenia zamościanka – Beata Ścibakówna. Wcześniej rolę tę pełnił pomysłodawca festiwalu, Jan Machulski. Warto także wspomnieć, iż przez cały czas trwania ZLT organizowane są imprezy towarzyszące takie jak np. koncert piosenki aktorskiej, wernisaże, wystawy oraz spektakle amatorskich grup teatralnych z Zamościa i okolic i wiele innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz